Giriş Formu


Parolamı unuttum?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol
Anasayfa arrow Haberler arrow Son Haberler arrow Tekstilde yerli ürüne dönüş
Tekstilde yerli ürüne dönüş
 Denizli'nin tekstil ürünü satışıyla ünlü Babadağlılar İşhanı'nda, yerli Buldan işi ev tekstil ürünlerinde artış yaşanırken, Çin ve Hindistan'dan gelen
 ev tekstili ürünlerinde azalma gözleniyor.
Babadağlılar İşhanı esnafları, son 1 yıldır tüketicilerin kaliteli ve otantik Buldan işi ev tekstili ürünlerini tercih ettiğini, sağlıksız ve kalitesiz olan Çin ve Hindistan malı ürünlerin tekstilin başkenti Denizli'de artık rağbet görmediğini ifade etti.
İşhanındaki Pırlanta Çeyiz Mağazasının sahibi Fatih Mehmet Can, müşterilerin eskiye oranla, farklı ve kaliteli ürün aradığını, sağlıksız ve kalitesiz olan Çin ve Hindistan mallarının artık fazla ilgi görmediğini belirterek, şunları kaydetti:
“İnsanlar artık kalite istiyorlar. 3-5 sene önce Çin malları revaçtaydı. Şimdi ise otantik, kaliteli yerli ürünlere yönelme var. Son 1 senedir böyle. Çin malı satanların hepsi şikayetçi. Eskiden kar marjları yüksek diye satılıyordu. Onlardaki karlar da düşünce, Çin mallarına satıcıların da ilgisi azalmaya başladı. Yöresel, kaliteli ve el emeği olan işlere yönelmeye başladılar. Masa örtüsü, yatak örtüsü, fiskos gibi ev tekstili ürünlerinde Buldan işi satışı arttı.”
“TEZGAHLARIN TERK EDİLMESİ NEDENİYLE ÜRETİMDE BOŞLUK VAR”
Çin ve Hindistan mallarının piyasayı kapladığı yıllarda, Babadağlılar İşhanı'ndaki esnafın birçoğunun imalatı bırakarak, toptancılık yapmaya başladığını dile getiren Can, tüketicinin yeniden yerli, otantik ürünlere yönelmesi nedeniyle şimdi de bu alanda bir imalat boşluğu doğduğuna işaret etti. Can, ev tekstil ürünlerinde Buldan işi ürünlerin büyük rağbet gördüğünü vurgulayarak, bu alandaki üretim boşluğunun doldurulması halinde, tekstil ürünü ticaretinde Buldan işinin daha da ağırlık kazanabileceğini söyledi.
Aynı handaki Menekşe Tekstil'in sahibi Bilal Cindemir de tekstilde kar marjlarının iyice düşmesi nedeniyle esnafı artık Çin ve Hindistan'dan gelen tekstil ürünlerinin de kurtaramadığını dile getirdi. Ancak hem imalat yapan hem de toptan ve perakende satan esnafın daha rahat ayakta kalabildiğini belirten Cindemir, işhanında bir kaç yıl öncesine kadar yüzde 70 Çin ve Hindistan malları, yüzde 30 civarında Buldan işi ev tekstili ürünü bulunurken, bugün bu oranın yarı yarıya seviyelerine geldiğini kaydetti.
Akdemir Tekstil'in sahibi Ümit Akdemir ise vatandaşların Buldan işi ev tekstili ürünlerine ilgi göstermeye başladığını, ancak mevcut arz edilen ürünlerin fazla çeşitli olmaması nedeniyle ihtiyaca cevap veremediğini ifade etti.
DTO BAŞKANI ÖZER
Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Necdet Özer ise konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, Babadağlılar Çarşısı'nın eski günlerine dönmesini sevindirici bir gelişme olarak karşıladıklarını söyledi.
Bu işhanının, uzun yıllar, yerli kültürü yansıtan ürünlerin satıldığı bir yer olduğuna dikkati çeken Özer, şunları kaydetti:
“Bu çarşımıza gelenler Denizli'ye has ürünleri bulmaya geliyorlar. Çin malı alacak olsalar, zaten bunu dışarıdan da temin edebilirler. Dolayısıyla Çin malları yerine, yerli mallara çarşımızda daha çok yer verilmesi ve talep görmesi, sevindiricidir. Dolayısıyla Çin mallarının, Babadağlılar İşhanı'nda azalmasını olumlu bir gelişme olarak karşılıyoruz. Bu konuda daha önce de Sayın Valimiz Yavuz Erkmen de Çin malları yerine yerel ürünlerin satışının önemine değinmiş, biz de oda olarak bunu desteklemiştik.”
Özer, yerli ürün konusunda vatandaşların da bilinçlenmesinin önemine dikkat çekerek, “Aslında hepimiz Çin mallarının kalitesizliğini gayet iyi biliyoruz. Kendi ürünlerimizi kullanma konusunda milliyetçi davranmalıyız. Vatandaşlarımız, iş yerlerine alışverişe gittiklerinde özellikle doğal ve yerli kaynaklarla üretilmiş malzemeleri tercih etmeli ve bunu da özellikle iş yeri sahiplerine söylemelidirler” dedi.
 
< Önceki   Sonraki >

Patentle Kazanmak Kitabı Çıktı!

Flaş Haber

Gayrimenkul Yatırım & Geliştirme
http://www.gaziantepmarka.com/images//ghe.gifTürkiye’de son 10 yılda en hızlı büyüme gösteren sektör şüphesiz gayrimenkul sektörü…
Devamını oku...
 
Denizli'de Gıda Sektörü Tartışıldı
http://www.denizlimarka.com/images//asdasdsd.gifDenizli Valiliği ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen “Gıda Sektörü Değerlendirme Toplantısı” Ticaret Odasında yapıldı. Toplantıda, gıda sektöründe faaliyet gösteren kurum ve kişilerin sorunları ve önerileri dinlendi.
Devamını oku...